teplovodni-krbova-vlozka-Aquador-RS.jpg, 10kB

Příklad teplovodní krbové vložky Aquador.

KRBY JB - krbové vložky - teplovodní

Společně nalezneme to nejlepší řešení!

Krbové vložky s teplovodním výměníkem jsou v současné době stále oblíbenější a žádanější nejen u nás, ale i v zahraničí. Výhodou krbových vložek s teplovodním výměníkem je, že teplo uvolněné při topení v krbu s teplovodní krbovou vložku je možné pomocí zabudovaného výměníku předávat dále do topné soustavy ústředního vytápění a rozvádět tak teplo do celého domu.

Vytápění teplovodní vložkou probíhá částečně na stejném principu jako u teplovzdušné, s tím rozdílem, že určitá část plochy vložky (v závislosti na typu vložky) ohřívá teplovodní výměník.
Obytná místnost, kde je umístěn krb, je vytápěná sáláním přes sklo krbové vložky a teplým vzduchem, který vychází z krbové mřížky v horní části krbu. Dalších x % tepelného výkonu krbové vložky je předáno přes výměník do radiátorů. Jde o to vhodně zvolit výkon vložky - vzduch/voda - dle velikosti a požadavků zákazníka, aby vše fungovalo tak jak má a místnost kde je krb nebyla nepříjemně přetopená a nedostávalo se málo tepla do radiátorů.

Ve většině případů je lepší použít vložku s co největším poměrem výkonu do vody a v případě nutnosti si dotopit prostor radiátorem, který se stejně využívá při použití druhého zdroje k vytápění, jako je plynový, elektrický kotel....nebo jiný zdroj. Teplovodní krbové vložky je možno zapojit do systému ústředního topení jako samostatný zdroj a nebo paralelně ke stávajícímu hlavnímu zdroji. Dobré je také použití v systému akumulační nádrže, kde se akumuluje horká voda a dle potřeby se pak rozvádí to topných těles.
Pro tento způsob vytápění je nezbytná expanzní nádoba, pojišťovací ventil a oběhové čerpadlo, které je vhodné doplnit záložním zdrojem pro případ výpadku elektrické energie.

Pokud výkon tepelného zdroje poddimenzujete, budou některé místnosti vytápěny nedostatečně. V opačném případě budete nuceni ohniště uzavírat („škrtit“), bude se zanášet komínový průduch a znečišťovat prosklení krbu. Proto je výpočet potřebného výkonu důležitý, aby funkce celého systému fungovala správně a byla tak zajištěna dlouhá životnost krbové vložky. V naší praxi se nám osvědčily krbové vložky výrobce Aquador, které splňují veškeré požadavky zákazníků k naprosté spokojenosti.