kamna-romotop-tala.jpg, 16kB

KRBY JB - krbová kamna

Teplovzdušná a teplovodní, s výměníkem i bez výměníku.
Obvykle menšího výkonu, nejčastěji do 10kW

To jak zvolit výkon a typ kamen, záleží na několika faktorech. V první řadě na velikosti vytápěného prostoru ( na 1m3 = cca 40-50 W ) a na charakteru budovy (byt, dům, chata ). Zda budou kamna na chatě s minimálním zateplením nebo v dobře tepelně izolovaném domě, budou-li jako hlavní zdroj tepla nebo spíše doplňkový, na případné přitopení v přechodných měsících.

Krbová kamna se ve většině případů používají na vytápění jedné velké místnosti, pokud se jedná o teplovzdušná kamna, pro širší využití je pak možnost napojit kamna s teplovodním výměníkem na ústřední vytápění a vytápět tak celý objekt, samozřejmě v závislosti na velikosti objektu a výkonu kamen.

Pro připojení kamen je nutné posoudit vhodnost stávajícího komínového průduchu (technický stav, průměr s ohledem na nová kamna, nejčastěji jde o průměr 150mm ),dále pak možnost napojení horního či zadního odkouření, únosnost podlahy, požární bezpečnost (blízkost hořlavých konstrukcí či předmětů, které by měly být nejméně 800 mm ze sálajícího směru a 200 mm z bočních stran). Pod kamny je někdy nutné použít izolační podložku z plechu nebo např. Skla ...atd, v závislosti na stávající podlaze.

Výhody krbových kamen:

- Jednoduchá montáž i popř. demontáž
- Dostupnější pořizovací cena
- Menší požadavky na prostor a obsluhu
- Menší požadavky na tah komínu a celkový provoz v závislosti na hoření

Nevýhody krbových kamen:

- zpravidla menší výkon než krb. vložky
- možnost vytápět další místnosti, pokud jde o teplovzdušné kamna
- nelze napojit na teplovzdušný rozvod
- dodatečná požární bezpečnost kamen, jak předmětů kolem ,
   tak samotného opláštění.

Naše firma doporučuje kamna HARK a Romotop, která svou kvalitou a zpracováním splňují vše potřebné a poskytují širokou škálu výběru designu a prostorového řešení.